Kontakty
s.r.o. za 22.400,-Kč
Sídlo 350 Kč za měsíc
Aktuality

Dopady finanční a hospodářské krize

Dopady finanční a hospodářské krize v oblasti zakládání nových obchodních společností

Krize bývá často přeceňována a zároveň někdy podceňována. Jsou společnosti, které díky krizi skončily. Jsou i společnosti, které naopak na krizi vyrostly. Přinášíme vám krátký článek shrnující hospodářskou krizi od jejího počátku do současnosti.

Jak začala hospodářská krize

První projevy finanční krize lze vypozorovat koncem roku 2007 v USA, kde se u domácností ve větší míře objevuje problém se splácením hypoték. Ve druhé polovině roku 2008 se již finanční krize projevuje naplno, rozšiřuje se za hranice Spojených Států a postupně se přeměňuje v krizi hospodářskou. U nás se ekonomové nejprve shodují, že by Česká republika neměla být krizí zasažena, avšak mýlí se. Z důvodu velké otevřenosti české ekonomiky se krize postupně projevuje ve finančním sektoru a záhy vede k propadu ekonomiky jako celku.

Dopad hospodářské krize na české firmy

Finanční a hospodářská krize měla dopad i na vznik nových firem – statistiky mluví za vše - od roku 2007 každoročně klesá počet nově založených firem. Nejvíce obchodních společností bylo založeno právě v roce 2007. Hlavním důvodem byla situace na českém trhu – banky poskytovaly výhodné úvěry a česká ekonomika si vedla nesmírně dobře. Na druhou stranu, na naprosté dno v zakládání nových firem jsme se dostali vloni, v době, kdy se česká ekonomika již z krize zotavila. Lze tedy konstatovat, že finanční a hospodářská krize se projevila v oblasti zakládání obchodních společností s odstupem.

Projevení krize v oblasti zakládání společností

Co se konkrétních čísel týče, v roce 2011 bylo založeno pouze 22 333 nových obchodních společností, což je o 5,5 % méně ve srovnání s rokem 2010. Dlouhodobě platí, že nejvíce nově vzniklých obchodních společností sídlí v Praze – v loňském roce tento podíl činil celých 45%. Důvodů tohoto trendu je několik – v Praze je nejvyšší kupní síla, vyskytuje se zde nejvíce obyvatel - potenciálních zákazníků a rovněž nejvíce obchodních partnerů. V důsledku vysoké koncentrace obchodních společností zároveň klesá pravděpodobnost nemilé návštěvy v podobě finančního úřadu, což je pro mnoho podnikatelů lákadlem.

Jak se bude situace v zakládání společností vyvíjet?

Bude zajímavé nadále sledovat, bude-li současný trend meziročního snižování počtu nově vzniklých firem pokračovat, nebo zdali se vývoj obrátí. Na tento vývoj můžete mít přímý vliv i Vy! Rozhodnete-li se začít podnikat, nemějte obavy obrátit se na naše odborníky, kteří Vám se založením obchodní společnosti rádi pomohou - máte jistotu kvalitně odvedené práce a Vámi ušetřeného času.

Obraťte se na nás pomocí kteréhokoliv uvedeného kontaktního kanálu a my Vám rádi sdělíme více podrobností či informací.

Neváhejte nás kontaktovat s jakýmkoliv dotazem. Co nejdříve odpovíme.

Jméno a příjmení:*
Telefon:*
Email:*
Poznámka nebo dotaz:

* Pole označená hvězdičkou jsou povinná.
Easy-firma.cz 2015 | Tvorba www stránek a SEO optimalizace